chicanes دایره سراسری استانی فوتبال

chicanes: دایره سراسری استانی فوتبال خوزستان لیست پخش برنامه های رادیویی

گت بلاگز اقتصادی گرانی نان یا حمایت مضاعف از سوی دولت ، راه حل زیاد کردن کیفیت نان چیست؟

در طول سالیان اخیر، بسیاری از اجناس، اقلام و محصولات با زیاد کردن قیمت مواجه شده است اند ولی نان به عنوان قوت غالب، همچنان در ثبات نسبی قرار دارد، ثباتی که

گرانی نان یا حمایت مضاعف از سوی دولت ، راه حل زیاد کردن کیفیت نان چیست؟

به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، در سفره ایرانی نان از اهمیت و نقش بسزایی برخوردار است و به ندرت می توان خانواری را یافت نمود که در سبد غذایی آنها، جای خالی نان احساس شود.
اما آنچه که در خصوص نان در کشور به معضلی جدی تبدیل شده است به تنزل کیفی آن معطوف می شود.

عبارات مهم : کشاورزی

رضا خزایی، یکی از ساکنان غرب استان پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به افت کیفی محسوس نان در این محدوده از غرب استان تهران، اظهار داشت: این مسئله صرفاً به منطقه مذکور خلاصه نمی شود و متأسفانه در بسیاری از نقاط دیگر همچون استان البرز، شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و بسیاری از شهرستان های دیگر کشور نیز جاری و ساری است.
وی افزود: متأسفانه آن چنان بی کیفیتی بر تولید نان نانوایی ها غلبه کرده که تنها نانی که بلافاصله از تنور بیرون آورده می شود با میل و رغبت قابل مصرف است و با گذشت تنها 24 ساعت از تولید، به شدت افت کیفی در نان ها پدیدار می شود.
خزایی عنوان کرد: این در شرایطی است که در سال های نه چندان دور گذشته بعد از گذشت چندین روز نیز امکان استفاده از نان وجود داشت ولی در سال های اخیر، متأسفانه کیفیت به شدت تحت الشعاع بعضی سوء مدیریت ها قرار گرفته است.
در شرایطی که اجازه زیاد کردن قیمت نان را نداریم، چاره ای جز کم کردن کیفی وجود ندارد
مهدی خوانساری، یکی از نانوایان فعال در شهر کرج، در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به تنگناهای جدی و شدید در مسیر فعالیت نانوایان عنوان کرد: در شرایطی که بسیاری از اقلام و محصولات به فراخور شرایط و با شدت و ضعف هایی با زیاد کردن قیمت و قیمت روبرو می شوند، متأسفانه این شیب افزایشی در خصوص نان لحاظ نمی شود.
وی افزود: البته مسئولان و دستگاه های ذی ربط، توجیهاتی خاص جهت این کنترل قیمت را مد نظر قرار می دهند که قابل احترام است و به هر ترتیب زیاد کردن محصولی که به عنوان قوت غالب بسیاری از ایرانیان مطرح است باید با ملاحظات خاصی اجرایی شود، ولی این روند به شدت کند و فرسایشی به نظر می رسد و در شرایطی که نانوایان، زیاد کردن هزینه ها را در ابعاد متفاوت احساس می کنند راهی جز زیاد کردن قیمت وجود ندارد، لیکن قرار نیست فعالان این عرصه مکرراً زیان دهی داشته باشند و از سفره خانوار خویش کم کنند و آن را هزینه نان تولیدی نمایند.
خوانساری گفت: در شرایطی که اجازه و اختیار زیاد کردن قیمت از ما سلب می شود راهی جز کم کردن وزن چانه ها و یا افت کیفی آن باقی نمی ماند.
دلیلی جهت زیاد کردن قیمت نان وجود ندارد
با وجود طرح بعضی از انتظارات، در خواست ها و مطالبات مبنی بر زیاد کردن قیمت نان، ولی مسئولان و دستگاه های ذی ربط بر این عقیده اند که هیچ ضرورتی جهت حصول و تحقق این خواسته وجود ندارد.
چندی پیش، حسن عباسی معروفان، معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران، در گفت و گویی با رسانه ها عنوان کرد: دولت جهت حمایت مصرف کنندگان، هر کیلو آرد یارانه با قیمت 665 تومان و آرد آزادپز با قیمت 900 تومان را در اختیار نانوایی ها قرار می دهد، از این رو گندم که ماده اولیه و مهم تولید نان به شمار می رود، هیچگونه زیاد کردن قیمت نداشته است.
وی می افزاید: راجع به اصرار نانوایان مبنی بر زیاد کردن قیمت نان نیز باید اشاره شود که قیمت آرد جهت امسال همانند سال گذشته اعمال می شود، از این رو دلیلی جهت زیاد کردن قیمت نان نیست، مگر آنکه شرکت حمایت، دلایل دیگری را جهت زیاد کردن قیمت نان مد نظر قرار دهد.
معروفان می گوید: در صورتیکه نانوایان متضرر می شوند، می توانند اسناد و مدارک مربوطه را به شرکت حمایت از مصرف کنندگان ارائه کنند.
نرخ گندم زیاد کردن نداشته، ولی هزینه های جانبی و فرعی با رشد فزآینده همراه بوده است
خسرو بیشه کلا، عضو سابق اتحادیه نانوایان در یکی از شهرستان های استان پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به ضرورت زیاد کردن قیمت نان گفت: اگرچه بعضی مسئولان ثابت بودن قیمت گندم را دلیلی جهت عدم زیاد کردن قیمت نان مطرح می کنند، ولی باید به این واقعیت توجه شود که تنها هزینه کرد نانوایان جهت عرضه نان به خرید گندم خلاصه نمی شود و هزینه های جانبی بسیاری اعم از دستمزد کارگر، تجهیزات، انرژی، اجاره بها، آب، برق، گاز و… نیز در این خصوص اثرگذار است.
وی افزود: متأسفانه قیمت نان از سال 93 تا کنون هیچگونه افزایشی نداشته و ضرورت اوج رفتن قیمت ها در شرایطی که تمامی هزینه های فرعی و جانبی با رشد همراه شده، اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.
بیشه کلا عنوان کرد: اگرچه ممکن است دولت دغدغه زیاد کردن هزینه خانوارها علت مقاومت در برابر زیاد کردن قیمت مد نظر قرار می دهد، ولی نباید این امر به نحوی عملیاتی شود که بار و تبعات این ثبات قیمتی، به صورتی غیر منطقی از جیب نانوایان پرداخت شود.
این عضو سابق اتحادیه نانوایان گفت: اگر دولت واقعاً در صدد حمایت از مصرف کنندگان است باید به دغدغه های تولید کنندگان یا همان نانوایان نیز توجه کند.
وی افزود: بسیاری از نانوایان، علاقه مند به حفظ قیمت نان هستند، مشروط بر اینکه دولت سطح و ضریب حمایت ها از نانوایان را تقویت کند و قطعاً در صورت حصول این امر، نانوایان نیز قادر هستند در سایه این حمایت، فعالیت های خود را استمرار دهند در غیر این صورت، تعطیلی بعضی از واحدهای نانوایی در آینده، دور از انتظار نخواهد بود.
استمرار اوضاع موجود،دور ریز نان را شدت یافتن می کند
ناصر خدایاری، یکی از فعالان عرصه تولید نان در استان البرز، در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، با اشاره به چالش دور ریز نان به عنوان یکی از معضلات جدی در خانوارهای ایرانی گفت: به هر ترتیب اوج رفتن دور ریز نان، نه توجیه اقتصادی دارد و نه توجیه شرعی و می طلبد جهت مهار و کنترل این عارضه، تدابیر مورد نیاز اتخاذ شود.
وی افزود: قطعاً در شرایطی که نان از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست، نمی توان از خانوارها انتظار داشت که با نشانه صرفه جویی و ملاحظات شرعی، به اجبار، نان بی کیفیت استفاده کنند.
خدایاری گفت: با ارتقای کیفی نان، خانوارهای ایرانی نیز هیچ تمایلی به دور ریختن نان نخواهند داشت لیکن اساساً جایگاه نان در سفره خانواده ایرانی، وزین و قابل توجه است.
این فعال در عرصه تولید نان عنوان کرد: جهت جلوگیری از دور ریز نان باید حمایت ها از نانوایان زیاد کردن یابد تا این طیف مجبور نشوند در جهت جبران هزینه ها از کیفیت نان تولیدی کم کنند یا حجم چانه ها را کمتر نمایند.
وی افزود: یکی دیگر از موانع پیش رو جهت ارتقای کیفی نان، به عنوان عدم داشتن اختیار در گزینش آرد باز می گردد، لیکن آرد یارانه ای دریافتی از تنوع گسترده ای برخوردار نیست و به تبع در چنین شرایطی، نانوایان چاره ای ندارند از آنچه که در اختیار دارند به تولید نان مبادرت ورزند و قطعاً در چنین بستری، فضای رقابتی جهت ارتقای کیفی نان نیز تنگ و محدودتر خواهد شد.
خدایاری در خاتمه یادآور شد: امیدواریم در سال 96، تمهیدات مورد نیاز تعریف و طراحی شود تا بتوان با یکسان سازی قیمت آرد و گندم، بعضی از موانع موجود در مسیر فعالیتی مذکور را هموار و مرتفع ساخت.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: کشاورزی | کشاورزی | اقتصادی | افزایش کیفیت نان | نرخ گندم | گرانی نان |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog