chicanes دایره سراسری استانی فوتبال

chicanes: دایره سراسری استانی فوتبال خوزستان لیست پخش برنامه های رادیویی

رییس جمهور شب گذشته در مصاحبه تلویزیونی خود به صراحت از دو مسئله ریشه ای ارز پرده برداشت؛اول زیاد کردن تقاضای اسکناس (دلار) و ادامه دار بودن تحریم های بانکی. کل

دلار بخریم یا نخریم؟

دلار بخریم یا نخریم؟

عبارات مهم : بازار

رییس جمهور شب گذشته در مصاحبه تلویزیونی خود به صراحت از دو مسئله ریشه ای ارز پرده برداشت؛اول زیاد کردن تقاضای اسکناس (دلار) و ادامه دار بودن تحریم های بانکی. کلیدی ترین جمله حسن روحانی این بود:« هیچ جای دنیا مردم به خیابان نمی روند، اسکناس بگیرند، بلکه نیازها از طریق سیستم بانکی انجام می شود.» آنچه رییس جمهور مورد خطاب قرار داد،در واقع تقاضای واقعی بازار نیست و ناشی از سفته بازی و دلالی است.تردیدی نیست که بخشی از هیجان ناشی از زیاد کردن قیمت ارز که این روزها تابلوهای صرافی ها را چندنرخ کرده،ناشی از ورود دلالان به بازار است.

به گزارش خبرآنلاین، توصیه دوم مورد اشاره رییس جمهور درخصوص ارز به ادامه دار بودن تحریم های بانکی بازمی گردد. اگرچه بعد از توافق برجام تحریمهای صادرات نفت برداشته شد و مشکلی بابت فروش نفت وجود ندارد،اما آنچه باعث کندی مذاکرات اقتصادی بعد از برجام شده،روابط بانکی هست. هرچند بعد از لغو تحریم ها سوئیفت برقرار شد،اما هنوز بسیاری از بانکهای بزرگ اروپایی در ارتباط با بانکهای کشور عزیزمان ایران احتیاط می کنند و به عبارت دیگر پروسه مذاکره جهت برقراری روابط بانکی همچنان طولانی است.حسن روحانی هم دیشب به روشنی به این عنوان اشاره کرد و گفت:« اشتباهات دوران تحریم بخشی برطرف و بخشی باقی مانده، به عنوان نمونه ارتباطات با بانک های منطقه و دنیا به حد ایده آل نرسیده هست. الان بانک مرکزی در توزیع ارز در زحمت هست، ما به مردم می گوییم کلیه نیازمندی های ارزی کشور، صادرکنندگان و خدمات را تأمین می کنیم.»

این اتفاق باعث شده است تا انتقال پول حاصل از فروش نفت و سایر درآمدهای صادراتی کمی کند شود، از همین رو بازار در چند ماه اخیر تحت سلطه دلالان و سفته بازان افتاده است.البته بانک مرکزی جهت تنظیم بازار ارز ،ورود کرده، با این حال هیجانها و شایعات در بازار قیمتها را به سمت اوج سوق میدهد؛ موضوعی که به تعبیر اقتصاددانان حباب است و حتما به زودی می ترکد.

در این شرایط،دلار بخریم یا نخریم؟

شاید این سئوال را این روزها در محل کار یا در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … خوانده باشید که با توجه به زیاد کردن قیمت دلار اگر پولمان را از بانک بیرون بیاوریم و دلار بخریم،سود می کنیم؟ شاید هم شایعاتی که می گوید دلار تا 5 هزار تومان هم زیاد کردن می یابد،برخی ها را وسوسه کرده باشد، ولی واقعیت این است که سرمایه گذاری در بازار ارز، ریسک بسیار بالایی دارد. به خصوص آنکه این موج افزایشی،عملا خریدارانی ندارد و قیمتها روی تابلو اوج می رود. حتی صرافها هم از خرید ارز در این روزها خودداری می کنند. همه این علائم نشان می دهد که بازار هیجانی است.

از همین رو هم ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی دیروز به مردم توصیه کرد که :«نرخ ارز قطعا طی روزهای آینده کم کردن خواهد یافت؛ آیا که ذخایر بانک مرکزی در حد بسیار مناسبی است و جای نگرانی از این بابت وجود ندارد.»

او مثال روشنی زده است: «قیمت نفت زیاد کردن پیدا کرده و درآمدهای ارزی نیز هم اکنون اوج رفته و در اوضاع مناسبی قرار دارد؛ بنابراین جای هیچ گونه نگرانی در بازار ارز وجود ندارد و قطعا طی روزهای آینده قیمت ارز کم کردن خواهد یافت.»

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: «به مردم به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم تا در بازار ارز سرمایه گذاری کنند، آیا که تجربه نشان داده طی سالهای گذشته سرمایه گذاری در خرید ارز هیچ گاه سودآور نبوده است به این معنا که اگر فردی پول خود را در نظام بانکی با همان نرخهای مصوب سپرده گذاری کرده بود، طی پنج سال گذشته ۸۰ درصد سود کرده بود؛ در حالی که از سال ۹۲ تاکنون زیاد کردن قیمت ارز تنها ۵۰ درصد بوده هست، بنابراین سرمایه گذاری درخرید ارز به هیچ عنوان سودآور نیست.»

قیمت کی پایین می آید؟

توصیه ها و اطمینانهای مقامهای دولتی از سخنان حسن روحانی تا رییس کل بانک مرکزی همگی نشانه آن است که شرایط این روزهای قیمت دلار موقتی هست. با این حال ابهامهایی هم راجع به آینده قیمت دلار وجود دارد. اینکه تب 4هزار و 500 تومانی که طی دو روز گذشته تا 4 هزار و 700 هم اوج رفته، فروکش کند قیمت دلار روی چه نرخی می ایستد؟ سئوالی است که خیلیها به دنبال آن هستند. پاسخ این سئوال از این جهت اهمیت دارد که هرگونه نوسان قیمت ارز بر روی قیمت کالاهای وارداتی تاثیر گذار خواهد بود. هرچند خیلی از سودجوها این روزها به دنبال زیاد کردن قیمت دلار بر روی کالاهای خود،10 درصد کشیدند، با این حال اقتصاددانان می گویند این شرایط پایدارنیست.

مرتضی ایمانی راد اقتصاددان و تحلیل گرمسایل اقتصادی در پاسخ به این سئوال در اینستاگرام خود نوشت:« البته سئوال درستتر این است که دلار آیا اینقدر دیربالا رفته. حجم واردات بسیار زیاد از صادرات هست، انتقال دلار ناشی از صادرات نفت به مشکل به داخل انتقال یافته می شود، ما هنوز گرفتار تحریم یوترن هستیم. سطح تمایلات خریداران دلار بسیار بالاست. در ماهی هستیم که تقاضا جهت دلار بالاست. اینها تعدادی از عوامل زیاد کردن قیمت دلار است حتما بانک مرکزی بدون کار نمی نشیند چون قیمت دلار جهت نظام حیاتی هست، بنابراین انتظار داریم که با دخالت بانک مرکزی قیمت دلار مقداری پایین بیاید.»

او اضافه کرده:« ولی سئوال اساسی این است که آیا این بار هم بانک مرکزی می تواند به میزان قابل توجهی قیمت دلار را پایین بیاورد(یعنی حدود 4 هزار تومان)؟ اینکه بانک مرکزی به بازار ورود کند و قیمت دلار را پایین بیاورد،بسیار محتمل هست، ولی به نظر می رسد که این بار نیروی بازار بسیار نیرومند تر از دفعات پیش است و این در حالی است که بانک مرکزی هم قدرت سابق را ندارد برآیند این دو اصلاح محدود قیمت دلار است.»

دلار بخریم یا نخریم؟

واژه های کلیدی: بازار | سئوال | مرکزی | تحریم ها | لغو تحریم | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog